Oferta educationala

Școala Primară “Casa Speranței” este locul unde copiii găsesc un mediu stimulativ-creativ propice dezvoltării personale.  Elevii sunt sprijiniți în dezvoltarea intelectuală, psiho-socială, în formarea unui caracter moral-creștin sub îndrumarea directă a unor cadre didactice cu competențe în specialitate, abilități în comunicare și care au o viziune despre viață bazată pe principii moral-creștine.

Elemente specifice

• Școala este acreditată din anul 2010.
  • Școala este membră ACSI (Asociația Internațională a Școlilor Creștine).
  • Abordarea unor noțiuni științifice se face din perspectivă biblică.
  • Școala oferă educație copiilor pentru nivelul ciclului primar (clasele preg., I, a II-a, a III-a a IV-a).
  • Școala funcționează cu câte o clasă pe fiecare nivel al ciclului primar.
  • Forma de învățământ este de zi, cu predare în limba română.
  • Activitatea instructiv-educativă se desfășoară în conformitate cu prevederile Curriculum-ului Național.
  • Cadrele didactice sunt calificate și implicate în activități de perfecționare și dezvoltare profesională.
  • În școală se asigură un mediu creștin propice desfăşurării activităţii instructiv-educative și dezvoltării psihologice a elevilor.
  • Institutia noastra de invatamant scolarizeaza copii indiferent de apartenenta religioasa

Facilitati

• Numărul mediu de elevi la clase este 15-20.
  • Dotare materială foarte bună.
  • În procesul instructiv-educativ sunt folosite mijloace şi metode moderne.
  • Clasele sunt spațioase și frumos amenajate.
  • Sala de sport se află în incinta școlii.
  • Școala dispune de bibliotecă proprie.
  • Predarea limbii engleze se realizează în regim intensiv.
  • Disciplina Educație moral-creștină oferă oportunitatea formării caracterului având la bază precepte biblice.
  • Pregătirea riguroasă a elevilor pentru concursuri și olimpiade școlare.
  • Implicarea familiei copiilor în activitățile şcolare și extrașcolare.

Discipline optionale

• Limba engleza